Blog > Komentarze do wpisu

Powidzki Park Krajobrazowy

Na Majówkę, razem z mamą razem z tatą na wędrówkę. Jest Czerwcówka a moje dzieci zawędrowały ze mną ponownie w miejsce nam dobrze znane ale cały czas odkrywane. Chcę to miejsce Wam dziś pokazać a kto je zna, napewno rozpozna .

Wilczyn i oklica.

Wilczyn - miejscowość to niewielka, położona w gminie wiejskiej w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim.

Dlaczego ta okolica ujęła mnie za serce? Pojawiłam się tu parę lat wcześniej, gdy wieżdża się  do gminy witają nas lasy, które jak okiem sięgnąć nie kończą się. Później pojawiają się jeziora, cisza, spokój oraz wymarzony wypoczynek. Nie są to mazury a klimat bardzo podobny. W okolicy w której wypoczywam parę lat temu ośrodki wypoczynkowe należące do zakładów pracy zostały wysprzedane i rozparcelowana ziemia trafiła w ręce użytkowników wieczystych lub wykupiona na własność. Liczne jeziora pełne ryb, lasy z zapachem ziół i żywicy przyciągają miłośników przyrody. Gmina się rozwija, wzdłuż dróg budowane są ścieżki pieszych a liszne szlaki dla pieszych prowadzące przez lasy ( Powidzki Park Krajobrazowy) bardzo dobrze oznaczone i opisane przyciągają coraz więcej turystów i rodzin z dziećmi. Minus tych stron to woda która ucieka z połączonych z sobą jezior a której przyczyną jest bliskość kopalni Konin i jej odkrywek. Kopalnia wodę miała oddać budując rurociąg ale jakoś im się nie spieszy.Rodziny z dziećmi znajdą tu kwatery do wynajęcia jak i same domki. Na plażach publicznych spotkamy wypożyczalnie rowerów wodnych, kajaków, zjeżdżalnie wodne.

<script TYPE="text/javascript" src="http://www.cpmprofit.com/ads.php?r=484132373f1cf5f36a9495ce47a99fac2ac10b3e67417830&popup=0&f=160"></script>

Wędrując w ciszy którą zagłuszają tylko śpiewające ptaki trafiamy z Wilczyna poprzez Mrówki do sąsiedniej miejscowości Świętne. Tam kończy się droga i w tej miejscowości możemy zakupić biały ser wytwarzany przez miejscowych rolników, od rybaków wędzone ryby z miejscowych jezior. W drodze powrotnej pieszo, czy na rowerach wybór należy do Państwa można odwiedzić śluzę która kiedyś łączyła dwa jeziora. Cóż, teraz poziom wody jest tak niski, że nie spełnia ona swojej roli.

Parę kilometrów dalej spotkacie zabytek archeologiczny,"... ukryta w lesie na półwyspie jeziora Kownackiego otoczona bagnami i dodatkowo fosą wznosi się do dziś trudno dostępna "fortalicja", zwana w nomenklaturze archeologicznej "gródkiem stożkowatym". Miejscowa tradycja wiąże obiekt dopiero z czasami wojen napoleońskich - stąd nazwa "Kopiec Napoleoński", jest on jednak znacznie starszy. " ( http://www.muzeum.com.pl/content/view/27/80/lang,polish/ ) Skansen czynny tylko w sezonie od 1 kwietnia do 30 września codziennie od 10.00-18.00. Miejsce magiczne, prowadzą do niego kierunkowskazy, czuje się tam stare czasy i ich atmosferę. Spacerując po lesie w niedalekiej odległości od skansenu natrafiliśmy na krzaki porzeczek i inne krzewy owocowe, co może świadczyć o gospodarstwie które być może tam na brzegu jeziora istniało. Dziś po nim pozostały tylko krzewy owocowe.

skansen

Cóż jeszcze dzieciom możemy pokazać? Świętowita! Tak. spacerując po lasach natrafiłam z rodziną bez kierunkowskazów na pomnik Świętowita. Po mojej rozmowie na forum Wilczyna teraz można trafić w to miejsce oto link jak do pomnika dotrzeć http://www.gminawilczyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5&Itemid=6&lang=pl.

Swiętowid

Jeżeli rodzice chcą wieczornej rozrywki w pobliskich miejscowościach, czyli Przyjezierzu które znajduje się w gminie Jeziora Wielkie oraz Wilczynie odbywają się liczne zabawy i dyskoteki. Niedaleko znajduje się również bardzo duże jezioro z zapleczem gastronomicznym oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego, tu spotakamy także możliwość wypożyczenia jachtów - jezioro Ślesińskie w miejscowości Ślesin. Cieszące się dużą popularnością wśród rodzin ale osoby poszukujące spokoju tutaj go nie znajdą. 

http://www.zamiasto.com.pl/miejsce_zdjecia,35,0,Jezioro-slesinskie-slesin.html

Podsumowując, odpowiadam na pytanie - dlaczego warto tu przyjechać z dziećmi? Myślę, że każdy znajdzie w tych stronach coś dla siebie. Ojciec powędkuje, mama się poopala a dzieci wspaniale pobawią. Rodziny spacerujące, czy jeżdżące rowerami znajdą mnóstwo szlaków i ścieżek gdzie będą mogli zwiedzić ciekawe miejsca. W upalne dni również mozna się przemieszczać ponieważ te szlaki są zacienione przez otaczające drzewa. Pokażecie dzieciom następny kawałek historii naszego kraju. Wyjedziecie wypoczęci, pouczeni i tęskniący za tym niepowtarzalnym klimatem Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Może ktoś tu był? Podzielcie się Waszymi odczuciami i spostrzeżeniami. Zapraszam do komentarzy.

Więcej informacji znajdziecie na stronach:


http://www.gminawilczyn.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=10&Itemid=8&lang=pl


piątek, 08 czerwca 2012, wedrowniczka12

Polecane wpisy

  • Mrówkoraj

    Czy to dziwna nazwa? Może, ale nie dla osób które znalazły raj w miejscowości Mrówki:))i Raj? Może, zbyt dużo powiedziane ale na pewno miejsce w którym odpoczni

  • Babylandia

    Razem z Babylandią tworzymy mapę miejsc Polski które warto odwiedzić. Dziękuję Wszystkim rodzicom wspołpracującym z Wedrowniczka12.blox.pl za aktywny udział w t

  • Biskupin - Wenecja

    W ponury, pochmurny dzień będąc nad jeziorem rodzina wędrowniczki wzięła mapę w rękę i stwierdziliśmy- jedziemy na wycieczkę, padło na Biskupin – Wenecję.

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: hedzia, *.pr1-nat.espol.com.pl
2012/06/08 22:24:26
No, no:) miejsce świetne:)
Turez Hotele