Blog > Komentarze do wpisu

Zbliżają się wakacje. Macie plany?

Na pewno, mając dzieci planuje się wszystko z dużym wyprzedzeniem. Wycieczki - lubię je zaplanować ze szczegółami ( poza pogodą na to wpływu nie mam:)), wtedy mam pewność że wycieczka się uda. Bo co to za przyjemność jechać gdzieś a tam np. tabliczka nieczynne. Dziś chcę Wam przybliżyć 3 piękne miejsca to będzie opis wycieczki na którą wybraliśmy się rodzinnie w piękny letni dzień. Odry - Fojutowo - Piekiełko.

<script TYPE="text/javascript" src="http://www.cpmprofit.com/ads.php?r=661718074d5287a246d6a42ba7d175aa65f63ac792099497&popup=0"></script>

Odry

Odry to wieś kaszubska położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Czersk na turystycznym  Szlaku Kamiennych Kręgów. W sąsiedztwie miejscowości przepływa rzeka Wda.Niedaleko wsi Odry znajduje się rezerwat Kamienne Kręgi. Jest to największe w Polsce i drugie pod względem wielkości skupisko kamiennych kręgów, cmentarzysko Gotów z I i IIw. n.e.. Jedzie się tam przez las, co kawałek są drogowskazy. Oznaczenie dojazdu bardzo dobre, na zwiedzanie nie potrzeba wiele czasu ale wyczuwa się tam atmosferę  spokoju , ciszy poza śpiewem ptaków taką jak na cmentarzu. Cisza i dostojeństwo danego miejsca. Co mnie zaskoczyło to otwór dość głęboki w ziemi który służył do zrzucania tam grzesznych ciał po śmierci. Są tam tablice informacyjne więc nie ma problemu z poznaniem historii. Kamiennych kręgów jest dużo i są też kurchany. Starsze dziecko można nauczyć naocznie historii to ciekawsze niż sucha wiedza z książek. Po lekcji historii czas na lekcję biologii, kamienie są bogatym zbiorem porostów których nigdzie, w innych miejscach nie  spotkacie. Wyglądają naprawdę niesamowicie. Rzeka Wda przepływa niedaleko i jest tam mały pomost.Przepiękne miejsce, pełne spokoju i uroku z powodu sąsiedztwa lasu, rzeki i przepływających kajakarzy.

kamienne kręgi

kamienne kręgi

Fojutowo

Fojutowo – osada borowiacka, położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, gminie Tuchola, na południowym skraju Borów Tucholskich w obrębie Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

Niedaleko osady znajduje się zabytek architektury hydrotechnicznej, na wzór  antycznych rzymskich budowli – akwedukt, jest on skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi (płynącej dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynącego górą). Wygląda to niesamowicie. Myślę, że warto odwiedzić z dziećmi to miejsce i pokazać  taki zabytek. Wielkim Kanałem Brdy przepływają kajakarze, a sama okolica jest przepiękna bo to już Bory Tucholskie. Znajdziemy tu zaplecze gastronomiczne w postaci Zajazdu, gdzie możemy zjeść smaczny obiad.

Akweduktkładka na druga stronęBrda

 

Piekiełko - Uroczysko

Miejsce przepiękne, będzie cudownym zwieńczeniem Państwa podróży. Znajduje się  w rezerwacie przyrody Dolina Rzeki Brdy na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Przełomowy (o górskim charakterze) odcinek rzeki Brdy pomiędzy osadami Świt a Piła Młyn z licznymi głazami i powalonymi drzewami w korycie.Dojeżdżamy do nadleśnictwa Świt i dalej idziemy trasą wzdłuż szlaku niebieskiego dla pieszych lub szlakiem żółtym dla rowerzystów Cekcyn - Świt - Cekcyn. Traficie tam bez problemu a Waszym oczom ukaże się szybki nurt Brdy, piękne ptaki i znów kajakarze którzy zmagają się z bystrym nurtem, pokonujący przeszkody w postaci głazów wystających z wody i omijający powalone drzewa które dodają również uroku. Cóż słowami nie oddam Wam piękna tego miejsca, to poprostu trzeba zobaczyć. Głazowisko które się tu znajduje uznane jest za pomnik przyrody.

Piekiełko Brdazmagania kajakarzyPiękno Polski

To tyle na dziś, mam nadzieję że Was zaraziłam chęcią odwiedzenia tego miejsca. Wakacje tuż tuż więc planujcie wyjazdy!

poniedziałek, 04 czerwca 2012, wedrowniczka12

Polecane wpisy

 • Mrówkoraj

  Czy to dziwna nazwa? Może, ale nie dla osób które znalazły raj w miejscowości Mrówki:))i Raj? Może, zbyt dużo powiedziane ale na pewno miejsce w którym odpoczni

 • Babylandia

  Razem z Babylandią tworzymy mapę miejsc Polski które warto odwiedzić. Dziękuję Wszystkim rodzicom wspołpracującym z Wedrowniczka12.blox.pl za aktywny udział w t

 • Biskupin - Wenecja

  W ponury, pochmurny dzień będąc nad jeziorem rodzina wędrowniczki wzięła mapę w rękę i stwierdziliśmy- jedziemy na wycieczkę, padło na Biskupin – Wenecję.

 • Zimorodek nad Brdą

  Mały, piękny kolorowy ptaszek z wielkim dziobem. Zimorodek jest rybożercą, ale zjada też żaby, raki i owady. Zakłada gniazdo w norze w urwisku nad rzeką, w stro

 • nad Brdą

  "Chwila obecna to ziarenko, z którego wyrastają jutrzejsze kwiaty" M. Lindsay

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: hedzia, *.pr1-nat.espol.com.pl
2012/06/04 21:54:22
Jejka! Gdzie Ty znajdujesz takie zaczarowane miejsca???
-
2012/06/05 14:16:41
Planuję każdą wycieczkę, wyszukując atrakcyjne miejsca:)) ukryte w Polsce.
Turez Hotele