Blog > Komentarze do wpisu

Wiatrak Szczepan

Ponury dzień, padał deszcz i zapowiadało się, że w domku nad jeziorem będziemy siedzieli cały dzień. Nie, powiedzieliśmy dość. Znajdziemy miejsce gdzie warto pojechać. Komputer w dłoń i wyszukaliśmy:))

Wiatrak Szczepan

 

Piękne miejsce w malej wiosce, położonej między jeziorami tam gdzie znany już rodzicom wcześniej opisywany Powidzki Park Krajobrazowy.

Wiatrak bardzo stary, przewieziony tu na początku ubiegłego wieku przez miejscowego gospodarza Szczepana Mrowczyńskiego. Przewieziony z okolic Poznania na furmankach. Kiedys to mieli mnóstwo czasu i sposobów a nie tak jak w dzisiejszych czasach ciągle gdzieś gonimy. Czas był tu bardzo potrzebny, ponieważ cały nastepny rok Pan Szczepan ten wiatrak składał. Wiele lat wiatrak typu koźlak mielił zboże, później marniał, niszczał i tak 20 lat straszył we wsi. Na szczęście dzięki miejscowym ludziom i dotacji z Unii Europejskiej Wiatrak odrestaurowano i udostępniono do zwiedzania. Obok wiatraka postawiono chatę młynarza, w której spotkamy inne eksponaty z dawnych lat. Budynek ten służy także za filię biblioteki a Pani bibliotekarka wspaniale opowiada historię wiatraka i jego gospodarzy w czasie oprowadzania.

Warto przyjechać tu nawet z maluchami. Gdy my byliśmy to zebrała sie grupa ok. 20 osób zwiedzających i były też maluchy w wieku ok. 2-4 lat. dzieci poznają budowę wiatraka, wrażenie ogromne robią na nich skrzydła wiatraka które już się nie kręcą ale są potężne.

Koła młyńskie znajdujące się wewnątrz również przyciągają uwagę.

Po wyjściu z wiatraka, obok chaty znajdują się puste ule, gdzie można zobaczyć ich budowę. Dzieci poznają inne stare przedmioty użytku domowego.

Na końcu wycieczki Pani robi każdej grupie zdjęcie, zostanie ono umieszczone później w księdze gości. Do księgi wpisuje się każda grupa zwiedzających, otrzymując folder z danego obiektu. Można za symboliczna złotówkę zakupić widokówkę. Opłaty za zwiedzanie przez 5 lat nie są pobierane.

I ja tam z rodziną byłam, miodu nie piłam ale polecam serdecznie to miejsce do zwiedzania z dziećmi.

Zaplecza gastronomicznego tam nie ma ale myślę, że można połączyć tą wycieczkę z pobytem na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

http://www.kleczew.pl/strona-2422-wiatrak_kozlak.html

niedziela, 05 sierpnia 2012, wedrowniczka12

Polecane wpisy

  • Mrówkoraj

    Czy to dziwna nazwa? Może, ale nie dla osób które znalazły raj w miejscowości Mrówki:))i Raj? Może, zbyt dużo powiedziane ale na pewno miejsce w którym odpoczni

  • Babylandia

    Razem z Babylandią tworzymy mapę miejsc Polski które warto odwiedzić. Dziękuję Wszystkim rodzicom wspołpracującym z Wedrowniczka12.blox.pl za aktywny udział w t

  • Zamek w Gołuchowie

    Gołuchów to maleńka miejscowość w wielkopolsce ale niezwykła. Posiada zamek piękny, miniatura zamku znad Loary. Tak jak miejscowość zamek tez jest mały dalek

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: , *.ip.netia.com.pl
2012/08/06 10:01:04
Dziękuję za piękną relację z wycieczki po wiatraku. Czekam na kolejne odwiedziny.

Pozdrawiam
Turez Hotele